Igloopolanie mają 35 lat
Piątek, 22 Listopad 2013
Wspaniałym, 4 godzinnym koncertem Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” uczcił swój jubileusz 35-lecia istnienia. Koncert odbył się w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy szczelnie wypełnionej widowni. Wielu widzów siedziało na schodach lub stało. To najlepiej świadczy o popularności w Dębicy tego zespołu. Całkiem zresztą zasłużenie, gdyż poziom artystyczny prezentowany przez wszystkich członków zespołu: tancerek, tancerzy oraz kapeli jest bardzo wysoki.
„Igloopolanie” powstali w 1978 roku. Wtedy w Dębicy działało kilka zespołów ludowych. Igloopolanie przetrwali trudne dla kultury czasy. Dzięki determinacji członków zespołu nie doszło do jego rozwiązania. Dzisiaj są renomowaną grupą działającą w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.
Zespół kultywuje rodzimy folklor i narodowe tradycje. Igloopolanie na koncertach prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Najlepszym tego świadectwem są wysokie lokaty na festiwalach i konkursach folklorystycznych. Zespół ma za sobą setki występów od kameralnych w niewielkich salkach do wielkich występów stadionowych. Wszędzie spotykał się z bardzo dobrym, ciepłym przyjęciem. Uświetniał swoją sztuką, tańcem i śpiewem uroczystości patriotyczne i kościelne. Igloopolanie mają za sobą także nagrania telewizyjne i radiowe. Śmiało można powiedzieć, że są od lat wspaniałym ambasadorem narodowej kultury, rozsławiając Polskę i Dębicę daleko poza granicami kraju. Obecnie w zespole tańczy, śpiewa i gra około 150 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych. Wielu dorosłych już tancerzy lub byłych jego członków przyprowadza na zajęcia do Małych Igloopolan swoje dzieci. To kolejny dowód na to, że Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” nie jest jedynie zespołem folklorystycznym, lecz dębicką instytucją przynoszącą miastu chlubę i będącą powodem do dumy mieszkańców.
Dokonania „Igloopolan” zostały docenione także przez Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wniosek Elżbiety Kęsik, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury przyznał on w tym roku zespołowi oraz twórcom z nim związanym, prestiżowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je: Grzegorz Tomaszewski, Ryszard Barszcz i Zenon Piękoś, członkowie kapeli MZPiT „Igloopolanie” oraz Zdzisław Worek, kierownik zespołu
Dyplomy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczono w czasie koncertu: Katarzynie (Wiktor) Zalewskiej, Agnieszce Dzik, Kindze Jurek, Dawidowi Nawrotowi, Mariuszowi Baryłeckiemu, Mateuszowi Pyzińskiemu, Marcinowi Bujakowi
Swoje nagrody dla zespołu przyznał również burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. Otrzymali je: Grzegorz Tomaszewski, Ryszard Barszcz, Zdzisław Worek, Zenon Piękoś, Katarzyna (Wiktor) Zalewska, Agnieszka Dzik, Kinga Jurek, Kacper Jurek, Dawid Nawrot, Mariusz Baryłecki, Mateusz Pyziński, Marcin Bujak, Romuald Kalinowski, Andrzej Jakubowski, Stanisław Wiktor, Krystyna Wiktor
Wręczono również jubileuszowe statuetki: Romualdowi Kalinowskiemu, Andrzejowi Jakubowskiemu, Stanisławowi Wiktorowi, Krystynie Wiktor, Janowi Warzesze, Edwardowi Brzostowskiemu, Stanisławowi Leskiemu, Elżbiecie Kęsik.
Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” otrzymał również wiele życzeń i gratulacji od zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych i osób prywatnych, swoich sympatyków.
(aj)
fot. Marek Gawle
www.studiogawle.pl
więcej zdjęć w galerii
22.11.2013