250 tys. zł dofinansowania na Centrum Integracji Społecznej. Dębica najlepsza na Podkarpaciu
Wtorek, 20 Sierpień 2013
We wrześniu br. zaplanowane jest rozpoczęcie działalności Centrum Integracji Społecznej w Dębicy. Powstanie Centrum Integracji Społecznej było przedsięwzięciem, którego pomysł zrodził się blisko dwa lata temu.
Od tego czasu sukcesywnie, stopniowo w sposób przemyślany i konstruktywny pomysł ten przechodził kolejne etapy swojej realizacji. Od początku 2012r. z wspólnej inicjatywy władz Dębicy oraz MOPS-u i przy dużym wsparciu Fundacji Wzajemnej Pomocy „BARKA” z Poznania, odbywały się w Dębicy liczne spotkania władz naszego miasta, pracowników instytucji i spółek miejskich, Powiatowego Urzędu Pracy, radnych Rady Miejskiej w Dębicy, lokalnych przedsiębiorców, oraz stowarzyszeń działających w obszarze pomocy społecznej.
Koordynatorem spotkań byli: Pani Barbara Sadowska - Wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej „BARKA” , Małgorzata Kędzior - Dyrektor MOPS w Dębicy , oraz Mariusz Trojan – Z-ca Burmistrza Dębicy.
Celem organizowanych spotkań była promocja ekonomii społecznej oraz jej podmiotów jako działań alternatywnych wobec istniejących form pomocy społecznej, które nie dają realnych szans dla osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem na powrót do pełnego życia zawodowego i społecznego. Efektem było podpisanie w Dębickim Ratuszu 28 lutego 2012r. listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz rozwoju społecznej gospodarki rynkowej Ziemi Dębickiej i powołania w Dębicy Centrum Integracji Społecznej. Pomysł ten zaakceptowali również radni Rady Miejskiej w Dębicy i w czerwcu 2012r. podjęli Uchwałę w sprawie utworzenia samorządowego zakładu budżetowego pod nazwą Centrum Integracji Społecznej.
Kolejnym działaniem zgodnie z Ustawą o zatrudnieniu socjalnym było otrzymanie w listopadzie 2012r. od Wojewody Podkarpackiego Statusu Centrum Integracji Społecznej.
Pracownicy MOPS kilkukrotnie uczestniczyli w wizytach studyjnych organizowanych przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka” w placówkach przez nią prowadzonych.
W listopadzie 2012r. w wizycie studyjnej wzięli również udział Mariusz Trojan Z-ca Burmistrza Miasta Dębicy , Małgorzata Kędzior Dyrektor MOPS, oraz Marzena Socha Z- ca dyrektora MOPS. Podczas tej wizyty mieli okazje zapoznać się z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej w Wielkopolsce (Poznań, Chudobczyce, Kwilcz, Czarnków). Wizyta połączona była z Konferencją Regionalną w ramach III Targów Przedsiębiorczości Społecznej pod Patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Partnerstwa lokalne i przedsiębiorczość społeczna w wybranych gminach i powiatach”.W konferencji wzięły udział partnerstwa lokalne z całej Polski, które powstały przy udziale FPW Barka od roku 2010.
Od początku 2013r. Miasto Dębica oczekiwało na ogłoszenie przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie konkursu na dofinasowanie pierwszego wyposażenia CIS.
Na konkurs ogłoszony w miesiącu maju br. przez ROPS w Rzeszowie Miasto Dębica złożyło wniosek, który został przygotowany przez pracowników MOPS wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego w Dębicy.
Wniosek otrzymał najwyższą spośród wnioskodawców ilość punktów i maksymalne dofinasowanie w kwocie 250 000 zł.
Ze środków tych zostanie wyremontowana i wyposażona siedziba CIS, która będzie mieściła się przy ul. Brzegowej 42 oraz zostanie zakupiony sprzęt niezbędny do wykonywania zleconych robót.
Działania Centrum Integracji Społecznej skierowane będą do 24-30 długotrwale bezrobotnych mieszkańców naszego miasta. Centrum zapewni podopiecznym MOPS kompleksowe wsparcie w odzyskaniu lub nabyciu umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych. Umożliwi nawiązywanie kontaktu z pracodawcami w ramach prowadzonych 3 warsztatów tj. usług gospodarczych, remontowo budowlanych i opiekuńczych a poprzez to otrzymają szanse powrotu na lokalny rynek pracy.
Władze miasta i dyrekcja MOPS-u uważają, że Centrum Integracji Społecznej jest realnym sposobem na rozwiązanie problemu marginalizacji. Swoim uczestnikom pozwala odzyskać szacunek dla siebie, poczucie własnej wartości i godności oraz dodatkowe umiejętności zawodowe. To bardzo trudne i odpowiedzialne przedsięwzięcie.