Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie dofinansuje obelisk upamiętniający żołnierzy wyklętych
Czwartek, 11 Kwiecień 2013
W 2011 roku władze miasta Dębicy zwróciły się do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie o ekspertyzę historyczną w sprawie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, należących do oddziału leśnego Jana Stefki ps. „Mściciel” tj.: Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Franciszka Nostera ps. „Bukiet” i Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk”, zamordowanych na dębickim rynku w czasie publicznej egzekucji 10 lipca 1946 r.
Opinia IPN oraz wnioski: Komitetu Społecznego poparcia idei upamiętnienia na dębickim rynku „Żołnierzy Wyklętych”, organizacji kombatanckich, Klubów Radnych Miejskich „Prawo i Sprawiedliwość” i „Wspólnoty Ziemi Dębickiej” stały się punktem wyjścia do podjęcia kolejnych działań w kwestii upamiętnienia śmierci żołnierzy poprzez wybudowanie obelisku na dębickim rynku.
W styczniu i lutym 2013 roku w zorganizowanym przez Zastępcę Burmistrza Mariusza Trojana w Urzędzie Miejskim spotkaniach z zainteresowanymi środowiskami kombatanckimi i patriotycznymi omówiono idee upamiętnienia architektonicznego na dębickim Rynku „Żołnierzy Wyklętych” naszego regionu, w tym trzech należących do oddziału leśnego Jana Stefki ps. „Mściciel”.
Koncepcję obelisku przygotowali architekt i urbanista Anna Leska i artysta plastyk Franciszek Szczerbiński.
W marcu 2013 roku podczas wizyty w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie wiceburmistrz Mariusz Trojan uzyskał pozytywną odpowiedź na wcześniej złożony wniosek i zapewnienie dofinansowania w wysokości 8 tys. zł.
Cała inwestycja ma kosztować około 12 tys. złotych. Obelisk stanie na Rynku i zostanie odsłonięty 10 lipca 2013 roku, w kolejną rocznicę egzekucji żołnierzy wyklętych.