Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Dębickie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Środa, 06 Marzec 2013

dond03

Od 2011 roku 1. marca obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone tym, dla których wojna nie skończyła się na przełomie lat 1944/1945. Tym, dla których walka o Wielką Polskę była największym obowiązkiem. Żołnierzom AK, NSZ, NZW, WiN i wielu innych formacji stawiających opór sowietyzacji Polski.

dond04 dond05 dond06 dond07 dond08 dond01 dond02

Chęć kultywowania tych wspaniałych tradycji, oraz wierność niepodległościowym ideałom,  to powody, dla których środowiska kombatanckie, młodzież Dębicka, Miasto Dębica i Powiat Dębicki zorganizowały w Dębicy, w dniach od 24 lutego do 3 marca br., uroczystości Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 24 lutego br.  koncertem patriotycznym „Sny niespełnione powstaną z mogił…” Andrzeja Kołakowskiego, barda opozycjonisty oraz młodzieżowej Grupy SAFO w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęto obchody.

 

W Dębicy zorganizowano cykl przedsięwzięć edukacyjno – kulturalno – patriotycznych. W szkołach podstawowych i gimnazjalnych odbyły się apele i spotkania dotyczące nowego święta narodowego.

3 marca 2013 roku o godzinie 10.30 w kościele farnym pw. św. Jadwigi odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji zamordowanych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz ofiar reżimu stalinowskiego.

- Dziękuję młodym, harcerzom, Dębickim Patriotom, Strzelcom, za pamięć o bohaterach i obecność podczas uroczystości – zwrócił się na zakończenie nabożeństwa ks. prałat Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi. – Jesteście przykładem, że patriotyzm nie jest pustym słowem dla młodych. 
Podziękował także za obecność organizacjom kombatanckim, które współorganizowały uroczystości. - Już po raz trzeci spotykamy się by uczcić żołnierzy, którzy zginęli w więzieniach tzw. Polski Ludowej – mówił.

Poczty sztandarowe, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy przeszli w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej na cmentarz wojskowy.

Na cmentarzu wojskowym przy symbolicznym grobie mjr Adama Lazarowicza wszystkich uczestników uroczystości przywitał Pan Mariusz Trojan – Zastępca Burmistrza Miasta. W okolicznym przemówieniu przypomniał również postacie Żołnierzy Wyklętych związanych z regionem miasta Dębicy m.in. ppłk. Łukasza Cieplińskiego,  Mjr. Adama Lazarowicza , por. Karola Chmiela, mjr Ludwika Marszałka.Codziennie przez ostatnie lata miało miejsce wiele tragicznych rocznic imiennych i bezimiennych bohaterek i bohaterów którzy oddawali często młode życie dla Polski. Oni też marzyli, mieli swoje plany, pierwsze miłości. Takimi młodymi ludźmi byli też zapewne straceni  na dębickim rynku przez powieszenie 10 lipca 1946 roku w jednej z ostatnich publicznych egzekucji  w Polsce żołnierze z oddziału leśnego „Mściciela”: Józef Grębosz PS. „Pszczółka” lat 25 , Józef Kozłowski  PS. „Mruk”  lat 21, Franciszek Noster PS.”Bukiet” lat 25.

 Głos zabrali również Pan Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP oraz Pan Czesław Kubek – Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obchodzony jest 1 marca. W 1951 roku, po sfingowanym procesie, w więzieniu UB na Mokotowie zamordowani zostali szefowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: jego prezes ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, zastępca prezesa mjr Adam Lazarowicz „Klamra” oraz członek zarządu por. Karol Chmiel „Grom”.  Wszyscy byli związani z ziemią dębicką. Ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i ubeckich, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Na zakończenie uroczystości zapalone zostały znicze pamięci, odmówiono modlitwę i odczytano apel poległych. Wiązanki kwiatów zostały złożone przez przedstawicieli środowisk kombatanckich i patriotycznych, parlamentarzystów, władze powiatu dębickiego, młodzież oraz przez władze miasta Dębicy Pana Mariusza Trojana i Jerzego Gągałę  – Zastępców Burmistrza Miasta oraz Stanisława Leskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Archiwum newsów