Jest to archiwalna wersja strony. Aktualna strona znajduje się pod tym adresem.

Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Informacje Miejskie

Wtorek, 29 Styczeń 2013

umdebica_aktualnosci

BURMISTRZ  MIASTA

 

Dębica, dnia 21 stycznia 2013r.

 

Władze Powiatu Dębickiego,

Władze Województwa Podkarpackiego

Właściwe inspekcje i organy Powiatu i Województwa

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta Dębica !

 

 

 

Zwracam się do Państwa z głębokim zaniepokojeniem i apelem o podjęcie realnych działań mających na celu zapewnienie przestrzegania na terenie Miasta Dębica zasad porządku prawnego wypływających z obowiązujących przepisów prawa budowlanego oraz prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego.  Uważam , że w związku m.in. z treścią art. 31 i 32 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jestem zobligowany do podjęcia działań w przypadku zaistnienia podejrzenia co do nieprawidłowości odnoszących się do realizacji wytycznych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Jako organ wykonawczy Miasta Dębica zwróciłem się już niemal pięć miesięcy temu do właściwych organów ochrony prawa z prośbą o interwencję w sprawie sposobu funkcjonowania Galerii Dębickiej - obiektu wielkopowierzchniowego użyteczności publicznej, wbudowanego w tkankę zabudowy miejskiej. Postawiłem wówczas konkretne zapytania co do legalności działania budynku, w którym znajduje się sklep ze sprzętem RTV i AGD oraz placówka ubezpieczyciela - w sytuacji, w której nie pozwala na to plan miejscowy. Moje poważne wątpliwości wzbudziło takie funkcjonowanie na tyłach Galerii Dębickiej parkingu, w sposób ewidentny służący obsłudze tego obiektu.  W toku uchwalenia planu miejscowego zadbano o to, aby parkingi obsługujące Galerię znajdowały się tylko na jej terenie i w tym celu wprowadzono do planu stosowne nakazy i zakazy. Jeżeli parking znajduje się na innym terenie, gdzie przewidziano służące Mieszkańcom tereny usług sportu i rekreacji, to mamy do czynienia z rażącym naruszeniem tych nakazów i zakazów. O tym również właściwe organy zostały powiadomione.               

Moje wątpliwości zostały wywołane kierowanymi do mnie zapytaniami i prośbami o opinię co do zgodności opisanych wyżej rozwiązań z prawem  miejscowym.

W związku z tymi zapytaniami  wydałem również szczegółowe opinie dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego na terenie Miasta Dębica.

Mimo złożonego przeze mnie żądania podjęcia określonych działań, właściwe organy uchyliły się od ich podjęcia. Taka sytuacja jest w mojej opinii nie do zaakceptowania.

O słuszności moich wątpliwości przekonałem się w momencie złożenia wniosku o pozwolenie na rozbudowę Galerii. Rozbudowa prowadzić będzie do dalszego zmniejszania się ilości miejsc parkingowych przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni samego obiektu Galerii. W sposób oczywisty prowadzić będzie to do przeniesienia obciążenia na drogi publiczne i nieruchomości sąsiednie. Uznając to za niedopuszczalne, zdecydowałem się wziąć udział w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o pozwoleniu na rozbudowę, gdzie przedstawiony został szereg argumentów przeciwko wydaniu takiej decyzji. Mimo to, właściwy organ wydał decyzję. Uznając jego prawo do takiego rozstrzygnięcia, podjąłem jednocześnie decyzję o skorzystaniu z uprawnień przysługujących Miastu Dębica, które reprezentuję i złożyłem od tej decyzji odwołanie. Sprawa z tego odwołania, tocząca się przed Wojewodą Podkarpackim, trwa już czwarty miesiąc.

Najistotniejsze jest jednak to, co wydarzyło się w trakcie trwania tego postępowania. W grudniu 2012r. inwestor, właściciel Galerii Dębickiej, rozpoczął roboty budowlane na obiekcie, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia remontu. Jednak po pewnym czasie rozpoczęto wznoszenie elementów będących częścią planowanej rozbudowy, w tym witryn sklepowych na poziomie parkingu zamkniętego. Działania te zostały podjęte bez wymaganego ostatecznego pozwolenia na budowę, które nie zostało jeszcze wydane. Ponieważ podejmowanie robót bez ostatecznego pozwolenia jest nielegalne i w braku jakichkolwiek działań innych organów, zdecydowałem się poinformować o tym Wojewodę Podkarpackiego oraz dokonać formalnych oględzin obiektu, ze spisaniem stosownego protokołu, w obecności świadków. Moim zdaniem nie jest bowiem dopuszczalne, aby tego rodzaju okoliczności miały miejsce w świetle prawa na terenie Miasta, którego jestem włodarzem i obywatelem.       

Wobec zaistniałej sytuacji wzywam właściwe władze do podjęcia wspólnych wysiłków celem natychmiastowego przeprowadzenia stosownych czynności kontrolnych i wyjaśniających. Nie możemy pozwolić sobie na dalszą opieszałość.

Inercja nasza, jaka władz publicznych, prowadzi do sytuacji, które nie powinny mieć miejsca. Inwestor w ostatnich dniach rozpoczął usuwanie witryn i innych elementów świadczących o rozbudowie obiektu, co może mieć na celu osiągnięcie efektu w postaci uzyskania pozwolenia na tą rozbudowę. Pozwolenia, które w świetle prawa nie powinno być, moim zdaniem wydane, jeżeli bez jego wydania podejmowane były lub są objęte nim roboty. Jeżeli czynności, o których wspominam powyżej, potwierdzą istnienie nieprawidłowości, właściwe organy powinny wspólnie podjąć działania mające na celu ich usunięcie.   

Licząc na współdziałanie w celu ochrony wspólnego dobra,

pozostaję z poważaniem.

Paweł  Wolicki

Burmistrz  Miasta Dębicy

Archiwum newsów