Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem i projekcja filmu "Księstwo"
Środa, 16 Maj 2012
Miejski Ośrodek Kultury proponuje spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, prozaikiem i dramaturgiem, połączone z pokazem filmu "Księstwo" Andrzeja Barańskiego, opartego na trzech głośnych powieściach pisarza. Spotkanie miało by się odbyć 15 czerwca w Domu Kultury "Śnieżka" o godz.09.00.
Zbigniew Masternak jest także autorem scenariuszy filmowych. Studiował prawo, polonistykę oraz scenariopisarstwo. Dotychczas opublikował trzy powieści: „Niech żyje wolność" (2006), „Chmurołap" (2006), „Scyzoryk" (2008), które stały się podstawą literacką filmu „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Wcześniej na podstawie jego opowiadań powstały dwa filmy zrealizowane w warunkach kina niezależnego: „Wiązanka” (2003) i „Stacja Mirsk” (2005). W 2010 Masternak opublikował nowelę filmową „Jezus na prezydenta!". Jest współautorem książki „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" (2010). Obecnie pracuje nad filmem ”Transfer” opowiadającym o korupcji w polskim futbolu (reż. Jacek Raginis). Jego niewydaną jeszcze powieść "Nous sommes polonais" zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi, trwają prace nad scenariuszem. Książki Zbigniewa Masternaka ukazują się w przekładzie na języki obce. Niedawno „Niech żyje wolność”, która w Polsce okazała się bestsellerem, wyszła po wietnamsku, powstają przekłady na mongolski, macedoński, portugalski, hiszpański, słoweński i ukraiński. Pochodzi z Piórkowa (Góry Świętokrzyskie), mieszka w Puławach.
„Księstwo” Andrzeja Barańskiego miało polską premierą w czerwcu ubiegłego roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, w sekcji Panorama Polskiego Kina, premiera światowa odbyła się miesiąc później w Karlowych Warach podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Do polskich kin tytuł trafił 11 maja br.
Czarno-biały film przedstawia losy młodego chłopaka wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję w życiu, ale ze względu na trudną sytuację rodzinną nie jest to dla niego łatwe. Jego ojciec zginął w wypadku przy pracy, samotna matka ciężko pracuje. Zbyszek dąży do tego, by osiągnąć coś w życiu jednak kontuzja zmusza go do rezygnacji z marzeń sportsmena. Młodzieniec uważa, że nie nadaje się na rolnika. Zastanawia się: "jak żyć, skoro wyobraźnia rwie się daleko poza rodzinne opłotki, a tylko one dają schronienie i poczucie istotnej bliskości". Zbyszek miał zadatki i na sportowca i na poetę, ale jego marzenia o sławie w tych dziedzinach okazały się płonne. Studiów nie skończył, na rolnika się nie nadaje. Po powrocie do domu szamocze się w zamkniętym świecie małej wioski, przedstawionej dość brutalnie, wioski widzianej oczami miejscowych. Jest to obraz znacząco różniący się od tego widzianego na ekranach telewizorów. Według reżysera Andrzeja Barańskiego, fabularne "Księstwo" to film o "wysokim stopniu realizmu", dzięki ekranizacji powieści autobiograficznej.
Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Petrycki. W obsadzie znaleźli się m.in.: Rafał Zawierucha (w roli głównej), Mateusz Zając, Michał Anioł, Aldona Jankowska, Jan Wojtyński i Henryk Gołębiewski.
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem planujemy zorganizować 15 czerwca o godz.09.00 w Sali widowiskowo-kinowej Domu Kultury „Śnieżka”. Całość wraz z projekcją filmu „Księstwo” (124 min.) potrwa ok. 3 godzin. Bilety w cenie 10 zł będzie można nabyć w placówce. W przypadku większych zamówień zbiorowych istnieje możliwość upustu. Więcej informacji, rezerwacje pod nr Tel. 14 670 31 67, lub adresem e-mail: dksniezka@poczta.onet.pl