Ważna informacja dla Przedsiębiorców
Piątek, 03 Luty 2012
W związku z licznymi interwencjami przedsiębiorców, którzy otrzymali pismadotyczące opłacania wpisu do centralnej bazy firmy - Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o. informujemy, że w/w pismo proszę potraktować jako ofertę handlową, która ma charakter niezobowiązujący.
Informujemy, że w/w pismo skierowane do Dębickich Przedsiębiorców nie było sygnowane przez władze Gminy Miasta Dębicy. Pismo to należy traktować jako ofertę handlową firmy Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o.
Pismo wysłane do Przedsiębiorców ma charakter oferty handlowej, a za treści w niej zawarte całą odpowiedzialność ponosi firma - Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o konsultację z firmą Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o.
Pismo Krajowy Rejestr Pracowników i Przedsiębiorców Sp. zo.o.
Ponadto informujemy i przypominamy, że od 1 lipca 2011 r. została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dostępna na stronie internetowej:www.ceidg.gov.pl.
CEIDG jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Polski. Spis prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spis ten jest systemem teleinformatycznym, umożliwiającym zarejestrowanie, zmianę, zawieszenie, wznowienie lub zamknięcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną oraz uzyskanie danych o przedsiębiorcach - osobach fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą.
Zadaniem CEIDG jest:
- ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi,
- udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej,
- umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego,
- umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego go organu.
W związku z uruchomieniem CEIDG gminne organy ewidencyjne zostały zobowiązane do przekazania danych przedsiębiorców z własnych ewidencji działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji w terminie ustalonym z Ministerstwem Gospodarki tj. do 31 grudnia 2011 r.
Urząd Miejski w Dębicy w dniu 2 grudnia 2011 r. przesłał bazę danych przedsiębiorców figurujących w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dla tych przedsiębiorców organem ewidencyjnym jest Minister Gospodarki.
Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje również nowy formularz CEIDG-1 wniosku w miejsce dotychczasowego formularza EDG-1. Wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.
Zaświadczenia o wpisie w CEIDG mają formę elektroniczną, a informacje o przedsiębiorcy są ogólnie dostępne na stronie internetowejwww.ceidg.gov.pl. Organ gminy nie wydaje zaświadczeń przedsiębiorcom figurującym w CEIDG. Wydawane są jedynie zaświadczenia w formie papierowej na żądanie tych przedsiębiorców, którzy zakończyli swoją działalność gospodarczą przed 1 lipca 2011 r. Zaświadczenia te podlegają opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Organy administracji publicznej nie mogą się domagać od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG.
Wnioski na drukach CEIDG-1 (w przypadku zmiany, zawieszenia, wznowienia lub wykreślenia wpisu) przedsiębiorca może złożyć na dwa sposoby:
· w formie elektronicznej - wypełniając samodzielnie formularz elektroniczny, który jest dostępny na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Gospodarki lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej - i przesyłając go bezpośrednio do CEIDG
Wniosek składany w formie elektronicznej powinien zostać podpisany przez przedsiębiorcę:
- podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (więcej informacji można znaleźć na www.epuap.gov.pl) lub
- podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych (opcja na razie niedostępna), lub w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby przesyłającej wniosek.
Wniosek składany w formie papierowej powinien zostać:
- w formie tradycyjnej - wypełniając formularz papierowy i składając go w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.
- podpisany osobiście przez przedsiębiorcę przy urzędniku przyjmującym wniosek po okazaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości lub
- podpisany przez pełnomocnika przedsiębiorcy po okazaniu pełnomocnictwa do spraw związanych z działalnością gospodarczą oraz dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości pełnomocnika (w przypadku, gdy pełnomocnikiem przedsiębiorcy jest osoba z dalszej rodziny lub osoba obca obowiązuje opłata skarbowa w wysokości 17 zł za złożenie pełnomocnictwa do akt) lub
- przesłany listem poleconym do urzędu gminy wraz z notarialnym potwierdzeniem własnoręczności podpisu na wniosku CEIDG-1.
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą po raz pierwszy składają wniosek o wpis w formie elektronicznej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wykorzystując profil zaufany bądź podpis elektroniczny lub tradycyjnie, podczas wizyty w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.