Żonkil za pomoc dla hospicjum
Poniedziałek, 01 Październik 2007
W Dębicy realizowany jest Ogólnopolski Program „Pola Nadziei”, mający na celu propagowanie idei hospicyjnej, poszukiwanie nowych wolontariuszy (nie tylko do opieki nad chorymi) oraz na pozyskanie pieniędzy na działalność Stowarzyszenia Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II.
W tym roku po raz pierwszy w programie uczestniczy hospicjum z Podkarpacia. Program składa się z trzech etapów. Od 1 do 13 października br. sadzi się żonkile. – Są one międzynarodowym symbolem nadziei – mówi Krystyna Wolska, wiceprezes Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe. - Żonkile przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze dla Hospicjum. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę.
Do akcji zapraszane są władze samorządowe, placówki oświatowe i kulturalne. Otrzymują oni od organizatorów programu cebulki żonkili do nasadzenia. Tym samym zobowiązują się do zorganizowania imprez dla mieszkańców Dębicy i przeprowadzenia kwesty na rzecz hospicjum. Drugi etap trwa od 8 marca do 18 maja 2008 roku zrywane są nasadzone żonkile i ofiaruje ludziom dobrej woli.
Ostatnim etapem, 18 maja br. będzie uroczyste zakończenie programu, wręczenie nagród, rozstrzygnięcie wcześniej ogłoszonych konkursów plastycznych.
Pierwsze żonkile zasadzone zostaną 11 października br. na Placu Solidarności o godz. 12. pod pomnikiem Jana Pawła II, patrona dębickiego hospicjum. Kwesta, wspólne nabożeństwo dla mieszkańców Dębicy, w intencji osób chorych, odbędzie się 13 października br. w kościele Miłosierdzia Bożego, o godz. 15.
Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II zostało utworzone w 2006 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego. Posiada sprzęt rehabilitacyjny, m.in. łóżka sterowane elektrycznie, koncentratory tlenu, ssaki elektryczne. Wolontariusze hospicjum pomagają w domu na zaproszenie rodzin chorych. Obecnie pomoc świadczy 28 osób, w tym trzech lekarzy, pięć pielęgniarek, psycholog. Zarówno pomoc, jak i sprzęt, udzielane są bezpłatnie. Pomoc można uzyskać przez kontakt zarówno w parafii Miłosierdzia Bożego w każdą środę od godz. 17, (w drugą środę miesiąca od godz. 19) lub pod numerem 507 506 808 (telefon czynny popołudniami).