Komisja Rodziny zorganizowała spotkanie w sprawie bezpieczeństwa
Niedziela, 21 Październik 2007
Od października miasto monitorowane będzie przez 22 obrotowe kamery cyfrowe, pozwalające na dokładną identyfikację sprawców przestępstw i wykroczeń. Władze miasta są przekonane, że monitoring poprawi bezpieczeństwo w Dębicy i ograniczy akty wandalizmu, tak jak ma to miejsce w innych miastach, gdzie zamontowana jest zbliżona liczba kamer. W środę w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej, w którym uczestniczyły władze miasta, starostwa powiatowego, policji i spółdzielni mieszkaniowych.
Radny Marek Grabowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Igloopol”, zwrócił uwagę na brak reakcji mieszkańców, którzy są świadkami aktów wandalizmu. – Brakuje w mieszkańcach odwagi na wykonanie telefonu w trakcie popełnianego przestępstwa – mówi.
Jan Warzecha, sekretarz miasta, podkreślił, że mieszkańcy obawiają się o zemstę sprawców wykroczeń, jednak te obawy są nieuzasadnione, bowiem można zadzwonić na policję anonimowo, poza tym linia jest bezpłatna.
Potwierdził to Andrzej Świder, komendant powiatowy policji, który przypomniał, że niedawno dzięki informacji od mieszkańca udało się zatrzymać wandala, który malował elewację jednego z budynków przy ul. Rzeszowskiej.
Burmistrz Paweł Wolicki powiedział, że tylko wspólnie z mieszkańcami uda się poprawić bezpieczeństwo w mieście, dzięki ich reagowaniu na złe zachowania. – Miasto podejmuje wszystkie możliwe inicjatywy i inwestycje, które są w jego kompetencjach a wpływają na poprawę bezpieczeństwa – mówi Wolicki. – Często spotykamy się w gronie policji, władz starostwa powiatowego, spółdzielni mieszkaniowych, klubów sportowych i grup kibiców. Po tych spotkaniach wiele już się poprawiło, szczególnie na stadionach podczas meczy ligowych. Warte podkreślenia jest także zaangażowanie spółdzielni mieszkaniowych, które wskazały miejsca najbardziej niebezpieczne w osiedlach i pomogły w utworzeniu nowego systemu monitoringu. Podejmujemy działania, by lepiej funkcjonowała Straż Miejska, wsparliśmy ją czterema etatami i wyposażyliśmy dzięki firmie „Arkus” w osiem rowerów. Dzięki temu wkrótce na ulicach Dębicy pojawią się także patrole rowerowe.
W październiku pojawią się także nowi dzielnicowi, o których obecność upomnieli się radni Ryszard Kaczor i Zbigniew Kruczek. – Obecnie z 11 dzielnicowych pięciu jest na zwolnieniu lekarskim – mówi komendant Świder. – Jedną z dzielnic pod swoją opiekę otrzyma policjantka, która pracowała w Warszawie.
Komendant podkreślił, że po montażu kamer w Rynku i ul. Kolejowej przestępczość w tym rejonie wyraźnie spadła, dlatego po montażu kolejnych 17 kamer, które zamontowane zostaną w osiedlach, także tam powinno zmniejszyć się zagrożenie przestępstwami.
Stanisław Olszewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kolejowej, powiedział, że taniej dla spółdzielni jest zakupić kamery, które mogą odstraszyć chuliganów lub pomóc w ich ujęciu, niż naprawiać akty wandalizmu. Prezes Olszewski zapowiedział, że wyznaczy atrakcyjną nagrodę dla mieszkańca, który pomoże policji w ujęciu chuligana, który maluje farbami w sprayu ściany budynków przy ul. Głowackiego.